Windows 10’da Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Zaman zaman bilgisayarımızın yavaşladığını hissederiz. İnternette bir siteye girişte, bir programı çalıştırmada bilgisayarımız işlemleri ağırdan alıyor gibi yapar. İşte o zaman bilgisayarımızdaki gereksiz dosyaları silersek bilgisayarımız biraz olsun üzerindeki yükten kurtularak bize daha çabuk cevap verebilir.

Windows 10 çıkmadan önce gereksiz dosyaları silme işlemini farklı programlar vasıtasıyla ya da ince ayarlarla uğraşarak yapmakta idik. Windows 10 işletim sisteminde bu işlemleri tek bir yerden ve başka bir programa gerek kalmadan yapabilmekteyiz.

Başlat menüsünün yanında bulunan “Windows’u ara” ya tıklıyoruz ve buraya “depolama” yazıyoruz. Karşımıza üstünde depolama ve altında küçük yazıyla sistem ayarları yazan bir seçenek çıkar buna tıklıyoruz. Gelen ekranda Yerel depolama seçeneklerinden “Bu Bilgisayar C:” seçeneğine tıkladığımız zaman orada “Geçici dosyalar” kısmında ne kadar alan kapladığını görmektesiniz. İşte geçici dosyalara tıklar ve orada geçici olarak saklanan dosyaların hangilerini silmek istediğimizi seçiyoruz. Burada dosyaları silerken korkmayın, Windows size bu dosyaların nereden alındığını ne işe yaradığını falan anlatmakta. Gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

Silinebilecek dosyalar ekranında neler gelmekte karşımıza;

Bazı uygulamaların geçici olarak kullandığı eski dosyalar,

İndirilenler klasörü: internetten indirilen dosyalar,

Geri dönüşüm kutusu,

Güncelleştirme için kullanılmış eski dosyalar vb.

İşlemi daha iyi anlayabilmek için yukarıdaki videoda kendi bilgisayarımda uygulamalı olarak bu işlemi gösterdim.

***Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Önceki Yazı
En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı Hangisi
Yorumlar ( 0 )
Yorum Gönder
CAPTCHA Image [ Değiştir ]