Teknolojik Gelişmeler ve Geleceğimiz

Teknolojik Gelişmeler ve Geleceğimiz

Pek çok yerde görüp duyduğumuz gibi otomotiv endüstrisinde üzerinde en çok durulan konu otonom araçlardır. Otonom araçtan kasıt sürücüye ihtiyaç duymayan tamamen bilgisayarlarla idare edilen, bir noktadan diğerine kendi kendine giden araçlardır.

Google ve Tesla gibi şirketlerin öncülüğünü yaptığı otonom araç üretimi, sadece bu teknoloji şirketlerinin değil otomobil üreticisi dev şirketlerinde önceliği durumundaDIR. Hatta bu araçların prototipleri birkaç yıldır sessiz sedasız trafikte dolaşıyor kusursuz olmalarına yönelik çalışmalar yapabilmek için veriler (bilgiler) topluyor.

Otomotiv üreticilerinin dev şirketleri gelecekte piyasa paylarını garantilemek veya artırmak için birbirleriyle yarışmaktadır. Bu durumda özellikle yaşamlarını taşımacılıkla kazanan tır ve kamyon şoförlerinin yanında buna taksi sahipleri de dahil yaşamlarını altüst edecek bu gelişmelere toplumun geri kalanıyla beraber seyirci kalmaktadır.

Robotların yükselişi adlı kitabın yazarı Martin Ford’un verdiği yaşanmış örnek konuyu özetlemektedir.  Martin Ford; motorun geliştirilmesi ve özellikle traktörün tarıma girmesiyle beraber tarımda büyük değişimlerin olduğunu anlatmıştır. O güne kadar tarımda lokomotif görevi yapan at gücünün motor gücü karşısında duramayıp yerini kısa sürede traktöre bıraktığı gerçeğini hatırlatıyor. Gerçekten ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) 1915 yılında 22 milyon at varken 1960’lara ulaşıldığında 3 milyon at kalmıştır. Yedide bir oranındaki bu olağanüstü düşüşün nedeni traktörlü tarımın yaygınlaşmasıdır. Geri kalan 3 milyon at ise güçleri için değil spor amaçlı veya araştırma geliştirme amaçlı beslenmektedir.

Atların durumunu insanlarla karşılaştırmak absürt olacaksa da büyük resme bakıp düşünülürse daha anlaşılır olacaktır. Nasıl mı dersiniz? Türkiye’deki bütün kamyonların otonom (sürücüye ihtiyaç duymayan) kamyonlarla yer değiştirdiğinde şoförlükten geçimini sağlayan milyonlarca ailenin durumunu tahmin etmeye çalışalım.

Hayatları boyunca şoförlük yapmış ve şoförlükten başka bir becerisi olmayan insanın durumunu gözümüzün önüne getirelim. Diğer taraftan kendimizin bir taşıma şirketi olduğunu ve şirketimizde çok sayıda kamyon şoförünün çalıştığını düşünelim. Kaza yapabilen, uyuyup dinlenmesi gereken ve maaş isteyen şoförleri mi yoksa kaza yapma ihtimali neredeyse sıfır olan uyku molasına ihtiyaç duymayan dolayısıyla gece gündüz çalışabilen ve maaşta istemeyen otonom araçları mı seçmek daha karlı olurdu. Sanırım cevap son derece açık.

Şimdilerde endüstri 4.0 da denen yapay zekâ (artificial intelligence) alanındaki ilerlemelerle birlikte robotlar çok hızlı bir şekilde insanların yerini almaktadır. Yapay zekaya sahip robotların insanların yapabildiği pek çok işlevi yapabilmesinin yanında insanlardan daha etkin ve ucuz olmalarından dolayı endüstrinin hemen hemen her alanında kullanılabilecektir. Bunların örneklerini arada bir sosyal medyada paylaşılan videolardan görüyoruz.

BMW otomobillerinin insan eli değmeden robotlarca üretilmesini gösteren videoyu pek çok kişi görmüştür. Bunun yanında Boston Dynamics şirketinin geliştirdiği inanılmaz özelliklere sahip robotlar buna birkaç örnektir. Yapay zeka ve robotiks alanlarının geçmişinin çok kısa olduğunun yani daha işin başında olduğumun görülmektedir. Buna rağmen elde edilen gelişmelerin olağanüstü hızı gözönüne alındığında gelecekte robotların insanların en büyük rakibi olacaklarını görmek hiçte zor olmasa gerek.

Tüm bu anlatılanlara cevaben insanların öğrenen organizmalar olduğu ve yeni şartlara adapte olacakları söylenebilir. Yeni teknolojilerinde yeni iş alanları açacağı ve dolayısıyla bir alanda veya bir sektörde iş kaybedilirken yeni alanların yeni iş ortamları çıkartacağı söylenebilir. Elbette bu düşüncelerde doğruluk payı vardır.

Yeni alanlar yeni iş olanakları ortaya çıkaracaktır fakat nüfus artış oranı ile karşılaştırıldığında yeni alanların giderek artan nüfusun iş ihtiyacını karşılayabileceğine şimdilik şüpheli gözlerle bakılıyor.

Teknoloji bugünümüzü nası şekillendiriyor bununla ilgili "Uber'e Teknoloji Gözlüğüyle Bakış" yazısını mutlaka okuyunuz

***Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Photos by Jehyun Sung and Lukas on Unsplash

Kaynak: Bahri Karaçay İle Bilim Podcats’i Teknolojik Gelişmeler ve Geleceğimiz.

Önceki Yazı
Yeteneksiz Ama Farkında Bile Değil
Sonraki Yazı
Uber’e Teknoloji Gözlüğüyle Bakış?
Yorumlar ( 0 )
Yorum Gönder
CAPTCHA Image [ Değiştir ]